Ezt a cikket a www.fajátékajánló.hu oldalon egyik kedvenc márkánkról írták.
Folyamatosan keresem azokat a játékokat amik úgy is érdekesek lehetnek a kisiskolások számára, hogy nincs kijelzőjük, és a márkajelzéseik sem tűnnek fel lépten-nyomon. Az ideális játékban el tud mélyülni, gondolkodni a gyermek és a kreativitás mellett szükséges hozzá némi kitartás is. Hab a tortán, (és a legkritikusabb pont) ha természetes anyagból készült.
Bevallom, nem találtam tucatnyi hasonló paraméterekkel rendelkező játékot, de az elmúlt napok pozitív tapasztalatai alapján azt kell mondanom, hogy nem reménytelen a helyzet. Nemrég kaptunk egy játékot, amiről elsőre nem is gondoltam, hogy ennyire be fog válni.
A Jeujura egy francia márka (ejtsd: zsözsürá) két szóból áll, a Jeu – mint játék, valamint a tájegység, ahol a cég telephelye (Jura hegység) is megtalálható. A vállalkozást 114 éve (1911-ben) alapította Henri Liégeon, aki a kezdetekkor többek között szerszámfogantyúkat és összecsukható székeket készített. A fia, Bernard 1931-ben vette át a céget, ekkor kezdtek valódi játékokat gyártani. Fontosnak tartom ezt leírni, mert ebből a típusból talán ez a legrégebbi építőkészlet, Franciaországban ikonikus.

A Fajáték ajánlón hasonló játékról még nem készült bemutató, ezért örültem, amikor az egyik hazai forgalmazójuk megkérdezte, hogy kipróbálnánk-e a szettjeiket. Naná! Végre élesben is tesztelhetem.
Festhető házikó
A 85 darabos játék tartalmaz egy színezhető/ festhető papír (a)lapot, az ajtókat és ablakokat „rejtő” kipattintható lapokat, egy vízfesték készletet, a bükk gerendákat, a tetőelemeket és egy három darabból összeállítható lombos fát.
A játék doboza szellősen rakott, nincs kicentizve, ami máris egy előny, mert amellett, hogy jó állapotban marad (hiszen nem kell megtömni) pillanatok alatt be lehet pakolni a játékot. Az elemek nagy része kezeletlen bükkfából készül, a kiegészítők, mint az emberke, az ajtó és az ablak valamilyen préselt anyagból. (Pontosítom amint kiderül.)

A doboz kinyitásakor egy halom gondosan megmunkált, különböző méretű faelemmel, gerendával találkozunk, ezek a hornyolt végeiknek köszönhetően könnyedén egymásba illeszthetők. Az illesztések miatt marad a faház stabil, húzni-vonni lehet az asztalon, felemelni viszont ezt a nyílászárós típust nem ajánlott.
A hosszabb gerendák mindkét végén található horony, míg a rövidebbeknél csak az egyiken. Ezért azokon az oldalakon, ahol az ajtó és az ablak helyezkedik el – ahol a rövidebb, egykampós elemeket használjuk –, az egyik oldalon a gerendák nem tudnak egymásba kapaszkodni, csak az ajtó/ablak oldalfalai tartják őket. Ez csökkenti a szerkezet stabilitását.

A nyitható-csukható ajtókat sablonokból kipattintható elemek alkotják, az összeállításuk egyszerű és egészen remek kis szerkezetek. Az oldalfalak felállítása után jöhet a tető. A háromszög alakú tetőtartó elemekre rakjuk a keresztgerendákat, ezek tartják meg a tetőt alkotó lapokat.
Az építőkészlethez tartozik egy lombos fa is, ez láthatóan könnyen összeilleszthető, és személy szerint nekem nagyon tetszik, elképzelhető, hogy amikor festésre kerül a sor (mert fog) kimentem magamnak. Az emberke ugyan nem művészein kidolgozott, de a célnak tökéletesen megfelel, az arca rajzolható, a teste ültethető.

Ahogy fentebb írtam, a szetthez tartozik egy vízfesték készlet, ami előbb-utóbb sorra kerül, és az álomszép natúr bükkfa házunkat tarka színekbe fogja öltöztetni.